Jak správně zatejpovat palec na ruce: podrobný návod a tipy

Palec bývá zranitelný – ať už hrajete volejbal s dětmi jako Radka, skládáte IKEA skříň, nebo se prostě špatně chytnete při odemykání dveří. Najednou bolí, otéká a nemůžete ho ani pořádně ohnout. Jasně, ledování a klid pomáhá, ale když potřebujete fungovat, tejpování může být doslova zázrak. Nejenže uleví při bolesti, ale taky vám pomůže pokračovat v běžných činnostech bez obav, že prst zraníte ještě víc. Práce s tejpem určitě není jen pro vrcholové sportovce nebo fyzioterapeuty. Mrkneme spolu na to, jak si palec pořádně a bezpečně zatejpovat, kdy tejpování smysl má a čím vším si můžete nešikovností naopak uškodit.

Teorie tejpování palce: Proč vůbec tejpovat a co je důležité znát

Mluví se o něm v televizi, v kabině při sportu slyšíte, že někdo "zas tejpuje prsty" – jen málokdo však opravdu ví, proč tejpování funguje a na co si dát u palce pozor. Tejpování, tedy lepení pružných nebo pevných pásek na kůži, pochází původně ze 70. let minulého století z Japonska. Právě tejpy byly původně vyvinuté k tomu, aby podpořily správnou pohyblivost a daly kloubům i svalům šanci regenerovat. Ostatně, podle studie z British Journal of Sports Medicine pomáhá tejp podporovat mikro-cirkulaci podkoží až o 28 %, což může znamenat rychlejší ústup otoku i menší bolest.

Palec na ruce je kloubově nejsložitější prst. Má vlastní svaly, šlachy i vazy. Při úrazu – například "skřípnutí" míčem, pádu nebo prudké ztuhnutí při nesprávném pohybu – dochází nejčastěji k naraženinám, natažení vazů nebo lehkým rupturám (natržením). Pokud jde o vážnější úraz, vždycky se vyplatí zajít za doktorem a nedělat hrdinu, protože některé poranění (například "lyžařský palec", kdy si natrhnete postranní vaz) bez odborného řešení zbytečně zhoršíte.

Tejpovací páska dokáže palec zafixovat, podržet v klidovém postavení, ale současně nebrání normálnímu prokrvení ani pohybu ostatních prstů. Záleží ale na typu pásky. Tejpovací pásky rozlišujeme na pružné (kinesio tape – modré, růžové, béžové, různé varianty) a pevné, takzvané "fixační" (bílé, matné, s textilní strukturou). Pro běžná naražení palce a lehká podvrtnutí vám vystačí pružná varianta. Pokud je úraz vážnější, zvolíte nesnadněji sundavatelnou, silnější a pevnou fixaci.

Koupíte je dneska snad v každé drogerii, lékárně nebo online. Na trhu najdete různé šířky – na palec nejčastěji sáhněte po 2,5 cm pásce, případně si širší ustřihněte na správnou velikost. Doporučuju si nekupovat úplně nejlevnější "no name" tejpy – bývají méně lepivé, špatně se snášejí s potem a na kůži neudrží víc než dvě hodiny. Pokud sportujete nebo máte problém s pocením rukou, sáhněte po pásce určené přímo na prsty nebo pro sportovní účely.

Typ tejpuPružný (kinesio tape)Pevný (fixační tape)
VyužitíLehké naražení, ztuhlost, každodenní pohyb i sportSilná fixace, vážnější podvrtnutí, po konzultaci s lékařem
Doba použití24–72 hodinDo 24 hodin (výměna, snížená prodyšnost)
PohodlíVýborné – přizpůsobuje se pokožceHorší – omezuje hybnost, méně pohodlný
Snížení otokuAno (lepší průtok krve a lymfy)Ne (slouží hlavně ke znehybnění)

Zapomeňte na mýtus, že tejpování je "jen na ty děti, co si pořád stěžují". Dospělí bývají často naopak nešikovnější při běžných činnostech, kdy právě přetížený palec trpí nejvíc – myši u počítače, běžné tahání těžkých břemen nebo i hraní na hudební nástroje. Než začnete lepit pásku na kůži, umyjte si ruce mýdlem, odmastěte kůži a vysušte. Tejpy špatně drží na mastné nebo mokré pokožce. Pokud máte výrazně chlupaté ruce, klidně odstraníte ochlupení žiletkou – až trojnásobně prodlouží životnost pásky.

Věděli jste, že nesprávné tejpování může udělat víc škody než užitku? Například příliš těsné utažení blokuje prokrvení, objeví se mravenčení a modrání prstu. Místo rychlého hojení si tak koledujete o ještě větší problém. Proto se raději držte doporučených kroků a první tejpování si zkuste v klidu domova, než si vyběhnete na trénink nebo pracovní schůzku.

Praktický postup tejpování palce krok za krokem – jak na to, aby tejp držel a pomohl

Praktický postup tejpování palce krok za krokem – jak na to, aby tejp držel a pomohl

Nebudeme teoretizovat. Jdeme na to – co dělat, když potřebujete zatejpování palce skutečně zvládnout sám doma odborně, rychle a efektivně? Když jsem tuhle postup učil Radku, smála se, jak je to snadné, ale jaký rozdíl to ve výsledku udělá! Připravte si pružný tejp (kinesio tape), nůžky, případně fixační pásku pro maximální klidovou fixaci (doporučuji až když je úraz vážnější). Sledujte kůži – pokud je podrážděná, poraněná, nebo máte vyrážku, tejpování odložte.

  1. Příprava: Palec očistěte, osušte a případně odchlupte. Promyslete směr pohybu, kde bolest nejvíc cítíte, a jestli palcem půjde ještě hýbat.
  2. Ustřižení pásky: Na palec stačí cca 12–15 cm dlouhý pruh pásky – záleží na velikosti vaší ruky. Pro jistotu ustřihněte dva kusy: první na základní fixaci přes palec, druhý na zesílení fixace. Zaoblete rohy, tejp se nebude tolik odchlipovat.
  3. Aplikace základu: Palec lehce natáhněte od dlaně (jakoby "stop!"), nalepte jeden konec pod kloub palce (tam, kde palec přirůstá k dlani). Tejp veďte přes hřbet palce až ke špičce, aniž byste ho silně natahovali. Úplné napnutí není vhodné, stačí 10–15 % napnutí tejpu – páska má podržet, ne omezit krevní oběh.
  4. Ukotvení pásky: Konec tejpu dobře přimáčkněte, ale nelepte jej přes kloub. Pokud to potřebujete, přidejte druhý pás přes kloub do tvaru "X". To zajistí lepší fixaci a stabilitu kloubu ve všech směrech.
  5. Kontrola: Pohněte lehce palcem – měl by jít ohnout, ale neměl by bolet. Dávej najevo, jestli cítíte mravenčení – pokud ano, tejp ihned stáhněte a zkuste přelepit jemněji.
  6. Závěrečné rady: Kinesio tejp se aktivuje mírným teplem – přejíždějte po něm dlaní, nebo pár vteřin "zahřívejte" pohybem. Tejp by měl vydržet 2–3 dny. Sprchování mu nevadí, pokud ho neutíráte hrubým ručníkem.

Nejčastější chyby? Těsné utažení, lepení až přes nehtové lůžko (odlepí se do hodiny), použití staré pásky, která špatně lepí. Nepoužívejte tejp opakovaně – jednou použitý tejp není sterilní a stejně dobře už nedrží. Pokud cítíte kožní svědění, čestvá vyrážka, nebo se objevila puchýřka, pásku ihned sundejte. U dětí tejpujte maximálně 48 hodin, citlivá dětská pokožka je náchylnější na podráždění.

Někdy se doporučuje "kotvení" tejpu i přes zápěstí – to má smysl jen tehdy, když je pohyb palce spojen se zápěstím (například při určitém sportu nebo opakované námaze). Pro běžná drobná zranění je to ale zbytečné a páska se může rychle odlepit. Jestli jste začátečník, klidně si připravte i papír nebo marker a lehce si poznačte začátek a konec, kam pásku lepit.

Je dobré vědět, kdy s tejpem navštívit lékaře: když bolest neustupuje, přetrvává otok a modrá barva prstu. Tejpování pomáhá hlavně u lehkých až středně těžkých zranění. Pokud si ale nejste jistí, neexperimentujte na úkor zdraví.

Tipy, kdy tejpování palce pomůže nejvíc, chyby při tejpování a jak tejpy sundat a nepodrhnout si kůži

Tipy, kdy tejpování palce pomůže nejvíc, chyby při tejpování a jak tejpy sundat a nepodrhnout si kůži

Tejpování palce není jen záchrana při nehodech ze sportu. Výborně se hodí při:

  • lehké naražení a pohmoždění palce (úrazy z hraní, cvičení, práce na zahradě)
  • menší podvrtnutí („pružný palec“), kdy není možné palec dobře zatnout, bolí při zatížení
  • prevence při časté námaze, třeba během volejbalu, házené, lezení, gymnastiky
  • typické bolesti z přetížení, např. u klavíristů nebo programátorů

Podle údajů fyzioterapeutky Petry Vojtové pomáhá pravidelné tejpování při funkčních bolestech palce zhruba za 4–5 dní, pokud chodíte bez pásky, může léčba trvat až dvojnásobně dlouho. U dětí (moje Radka je zárukou) vidím efekt často už po 2 dnech, protože pohyb moc neomezíte, ale páska chrání kloub před dalším naražením.

Největší chybou je podle ortopeda Davida Hejného příliš těsné utažení tejpu přes klouby a nechtění, které může způsobit i dočasné ztráty citlivosti. Sám doporučuje vyzkoušet pohyb po aplikaci, zacvičit si prsty a hlavně sledovat, jestli palec "netuhne". Druhý častý problém bývá použití nekvalitního tejpu – ten buď špatně drží, nebo při odlepování zanechává nehezké otlaky a podráždění.

Jak tejp sundat bezpečně? Nejlépe po sprše, kdy je páska vlhčí a kůže měkčí. Pomalu a jemně, nikdy prudkým škubnutím. Chcete-li dostat dolů zbytky lepidla, pomůže dětský olejíček nebo kosmetický olej. Rozhodně nenamáčejte tejp v lihu či silných desinfekcích – dráždí pokožku a mohou ji i popálit. Po sundání nechte kůži odpočinout alespoň několik hodin (ideálně přes noc). Pokud potřebujete hned znovu tejpovat, doporučuji položit pásku na jinou část prstu (například více vlevo-vpravo), aby kůže zůstala co nejzdravější.

Ať už jste sporťák, máma v domácnosti, nebo někdo, komu prostě "dal palec zabrat" dlouhá práce v zahradě, dobře aplikovaný tejp je užitečným parťákem. Naučit se lepit pásku trvá dvě minuty, ale ušetří spoustu starostí, bolesti a otravných návštěv lékaře. Zatejpování palce není magie – jen je potřeba vědět, kdy jej použít a kdy si naopak říct o pomoc. Tak ať vám palec zase slouží jako nový a Radka mi ho zase brzy nezraní při další rodinné vodní bitvě!

Napsat komentář