Proč psi žerou trávu?

Úvod do světa psích stravovacích návyků

Jako chlapík, který strávil většinu života se zvířaty, bych se s vámi rád podělil o některé z mého pozorování a proč, podle mého názoru, psi žerou trávu. Ať už procházíte parkem nebo se procházíte po vašem pozemku, určitě jste si všimli, že vaši čtyřnozí přátelé mají sklon k pojídání trávy. Nedívejme se na to jako na něco nepřirozeného nebo nežádoucího. Ačkoli se to může zdát divné, je to vlastně docela běžné.

Jak to začalo - evoluční pohled

Jeden z nejpřesvědčivějších důvodů, proč psi žerou trávu, je to, že v minulosti je vlastně takto předkům pomáhalo přežít. Psi, stejně jako jejich divocí příbuzní vlci, jsou v podstatě masožravci. Ale když potrava byla vzácná, vlci a divocí psi požírali prakticky cokoli, co by jim pomohlo přežít - včetně trávy. Ta jim poskytovala nějaké vitamíny a vlákninu, které by v jejich stravě jinak chyběly.

Proč se tedy v moderním světě stravujeme trávou?

Existuje několik teorií, proč psi stále jedí trávu i když jim pravidelně poskytujeme vyváženou a kompletní stravu. Jedna z nich je, že tráva může psům pomoci vyvolat zvracení, pokud je jim špatně. Ano, je to trochu odpudivé, ale je to tak. Pokud je vašemu psovi špatně, možná se bude chtít zbavit toho, co ho trápí, a tráva mu může pomoci zavolat Honzu.

Kam s tím? Zdravotní důsledky

Pokud váš pes žere trávu příležitostně, nemusíte se o něj obávat. Je to často jen příznak nudě nebo možná nutkání zkoušet něco jiného. Ale pokud váš pes jedí trávu pravidelně a v nadměrném množství, měli byste zvážit návštěvu u veterináře. Mohlo by to být známkou nějakého zdravotního problému, jako je žaludeční nepohodlí nebo dokonce parazitická infekce.

Význam hloubkové kontroly

Při běžných kontrolách je velmi důležité sledovat, zda váš pes jedí trávu pravidelně nebo jen občas. Je to totiž velký rozdíl. Pokud si váš pes jen občas dá nějakou tou trávu, není co řešit. Ale pokud se to stává každodenní rutinou, pak byste měli konzultovat s veterinářem, abyste vyloučili jakékoliv možné zdravotní problémy.

Kdy začít konat - tipy a triky

Pokud jste opakovaně viděli svého psa jíst trávu a máte obavy, zde jsou některé tipy a triky, jak mu pomoci. Zaprvé, zkuste změnit jeho stravu. Možná dostává příliš málo vlákniny, což může vést k pocitu hladu, a tráva je to, co mu pomáhá zaplnit tento mezera. Zadruhé, zkuste ho více zaměstnat a zabavit. Nuda je dalším běžným důvodem, proč psi jedí trávu.

Závěrečné myšlenky

Zamysleli jsme se nad tím, proč psi jedí trávu a jak s tím bojovat. Měli bychom to však brát jako přirozenou součást jejich chování. Pamatujte, že když váš pes jedí trávu, nemusí to nutně znamenat, že je nemocný. Ale pokud se to stane rutinní nebo pokud si všimnete nějakých dalších znepokojivých příznaků, měli byste zvážit návštěvu u vašeho veterináře.

Napsat komentář