Thajské masáže a jejich přínosy: Kompletní průvodce pro zájemce

Úvod do thajské masáže

Když se řekne thajská masáž, mnozí si pravděpodobně představí něco, co se víc podobá akrobatickému umění než uvolňující proceduře. Ale nebojte, není to tak divoké, jak se zdá, i když málo čeho se dokáže, jak praví staré thajské přísloví, "vypáčit uzly na těle i na duši". Právě tyto masáže, původem z dalekého Thajska, jsou známé svým jedinečným přístupem k uvolnění těla i mysli, a právem si získaly srdce wellness komunity po celém světě.

Thajská masáž je směsicí různých technik plynoucích z tradiční čínské medicíny, indické jogi a místních thajských praktik. Její kořeny sahají až tisíce let do historie, a i když se její techniky během staletí pomalu vyvíjely, její esence zůstala nezměněna – harmonizace těla a mysli. Nezapomeňte, že thajská masáž není jen o důkladném propracování svalů, ve hře je také energie a její proudění po těle.

Historie thajské masáže a její význam

Pojďme se trochu vrátit v čase, aby byl náš příběh o thajské masáži kompletní. Legendy praví, že thajská masáž byla vyvinuta přímo Buddhy osobně, a to pomocí jeho věrného lékaře Jivaka Kumar Bhacca. Samozřejmě, tohle se už nedá ověřit, ale thajská masáž je bezesporu stará. A že tato technika přežila staletí? To je jasný důkaz její účinnosti a oblíbenosti. Thajská masáž je oproti západním masážím výjimečná především svým celostním přístupem, není zaměřena pouze na fyzické, ale i na energetické roviny.

Díky této hluboké historické základně, může thajská masáž nabídnout něco, co mnoho moderních metod nedokáže – spojení s tradicemi a nahlédnutí do starověké moudrosti. V Thajsku je masážní umění předáváno z generace na generaci, a není to jenom technika, ale celý životní styl. K tomu si připočtěte ještě to, že thajská masáž je zapsána na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO a dostáváte představu o tom, jak důležitou součástí thajské kultury je.

Odhazování stresu s každou technikou

Až se někdy budete válet na masérském stole, přemýšlejte o tom, jak každý tlak, každé natáhnutí a každý dech může působit divy na vašem fyzickém i duševním zdraví. Na rozdíl od klasických masáží, při kterých na vás masérka tlačí svaly aspoň tím "laskavým desetikilovým břemenem" rukou, thajská masáž se zaměřuje na plynulost a rytmus. Jde o tanec mezi vámi a masérem, kde oba dva spolupracujete na dosažení kompletního uvolnění.

Někdy mi přijde, že by se maséři měli jmenovat raději jako "magičtí uvolňovači stresu". Protože to, co dokážou s vaším tělem, zaslouží alespoň kouzelnický klobouk a hůlku. A nejsou to jenom ruční techniky, které vás uvolní, ale i specifické držení těla a metody, které uvolňují energii podél meridiánů – tedy energetických drah v těle.

Techniky thajské masáže a jejich benefity

Masážní techniky používané při thajské masáži jsou tolik různorodé, že by to chtělo celý encyklopedický slovník. Tu jsou akupresurní body, které masér stiskne, aby "otevřel" energetické cesty, jsou zde hluboké tlakové techniky a potom tu máme moje oblíbené – pasivní jóga pozice. Ano, slyšeli jste správně. Pasivní jóga znamená, že zatímco jste vy v úplné relaxaci, masér vás ohýbá a natáhne do různých pozic. Je to jako jet Mercedesem, nikoli jak někteří říkají, že je jóga "po cizích rukou", ale po cizích rukou a nohou!

Díky tomu, že se při thajské masáži zapojuje celé tělo, včetně částí, které se u běžných masáží obvykle moc neberou na vědomí, mohou se těšit benefity na celou řadu zdravotních potíží. Například, léčba bolesti zad, zlepšení flexibility, podpora imunitního systému a samozřejmě přínos pro duševní zdraví. Zní to skvěle, že? A nejen to, thajská masáž vám může pomoci s trávicími problémy, migrenou a dokonce i nespavostí.

Rozdíly mezi thajskou a západními masážemi

Nu co bych vám o tom povídal, mezi thajskou a západními masážemi je opravdu "trocha" rozdílů. Asi tak stejně, jako kdybyste porovnávali prachu se sýrem. Thajská masáž je o flexibilitě a pohybu, zatímco západní masáž se zaměřuje na masírování a intensivní práci se svaly. Málokdy vás při klasické masáži někdo bude žádat, abyste dělali "mrtvolku", protože se budou potřebovat dostat k vašim svalům. Na druhou stranu, při thajské masáži můžete zůstat oblečeni (tak nějak pohodlně) a těšit se na to, co všechno vaše tělo dokáže, aniž byste se příliš namáhali.

Další unikátní aspekt thajské masáže je, že masér používá nejen ruce, ale také lokty, kolena a dokonce i nohy, aby docílil požadovaného uvolnění a energického "průvanu". Cílem je harmonie a rovnováha těla a mysli, a to je něco, co většina západních masáží úplně přehlíží. Tedy, pokud nepočítáme jako "duševní rovnováhu" to, že se po dvaceti minutách masáže s krémem cítíte jako obří slaný karamelový koláč.

Tajemství thajských esencí a olejů

Jak to říct delicátně? Thajská masáž a přírodní esence jdou dohromady jako voda a plavky, a to doslova! Použití aromaterapie během masáže umocňuje její uvolňující účinky. Vůně jako jsou levandule, eukalyptus, citronová tráva a mnoho dalších, jsou známé svými léčebnými a relaxačními vlastnostmi. V Thajsku vám masér může nabídnout i oleje, které byly "nabity" sluncem či měsícem, aby byl jejich účinek ještě intenzivnější.

Ale kdo by chtěl jenom nějaké obyčejné olivové oleje, když můžete mít směs esenciálních olejů, které vás ihned přenesou na tržnici v Bangkoku nebo na klidný plážový ostrov? Kromě toho, že oleje hydratují vaši kůži, podporují také uvolnění svalů a napomáhají k lepšímu průtoku energie po těle. Někdy se opravdu nemůžu rozhodnout, jestli si vybírám masáž kvůli masáži samotné, nebo kvůli těm lahodných olejům – ale to je asi to nejlepší "dilema", kterému člověk může čelit, že?

Osobní zkušenost s thajskou masáží

Nechci to zakřiknout, ale moje zkušenost s thajskou masáží byla doslova transcendentalní. Nebylo to jen o tom, jak mi masérka s nádherným názorem na život, podobně jako Buddha, ale s o poznání menší řasou, pomohla s bolestí zad, ale také o objevení nových úrovní klidu a pohody. Od začátku až do konce to bylo jako dlouhá, uvolňující cesta, kde byly každodenní starosti vypuštěny s každým dechem.

V momentě, kdy jsem ležela na tom vylepšeném futonu, s očima zavřenými a hlavou plně v relačním režimu, přišlo mi, že koloběh světa zpomalil jen pro mě. To je ta magie thajské masáže, milí čtenáři, schopnost přivést vás do stavu, kde venku může vát bouře, ale vy uvnitř cítíte jenom tichou klidnou hladinu. Je to jako když najedete se starým vrzavým vozem do mechanika a on vám jej vrátí jako nový sporťák. Prostě úchvatné!

Když si to tak vezmu kolem a kolem, thajské masáže opravdu nabízí něco, co vám žádné jiné masáže nedají – cestu k objevování, jak vaše tělo a mysl spolupracují, jak společně můžou dosáhnout nové roviny bytí a jak se sny o úplném uvolnění mohou stát skutečností. Takže ať už máte na svém těle duo, které si libuje v harmonii, nebo spíše hudební kapelu plnou disharmonických not, thajská masáž může být tím správným dirigentem, který znovu nastolí řád.

Napsat komentář