Víte, jak úžasná může být masáž? Nemusím mířit do wellness centra, abych pochopila její blahodárný vliv. Nejdelší dobu jsem si myslela, že si takové uvolnění zaslouží jen my dospělí po dni plném stresu a povinností. Ovšem to, co funguje na nás, nemusí být vůbec špatné pro ty nejmenší členy naší rodiny, že? Ano, mluvím zde o kojencích a batolátkách, kteří každý den prožívají nové dobrodružství. A stejně tak jako my, i oni mohou mít občas bolístka. Zvláště na bříšku, což zná asi každý rodič. A tu přichází na řadu masáž! To je ta můj oblíbená metoda, jak mitinkúčaty pomoci překonat nepříjemnosti spojené s trávením a plynatostí. Nejenže je to účinné, ale posiluje to také naši vzájemnou vazbu a důvěru. Navíc, mám podezření, že když trávím čas masírováním svého drobečka, relaxuje u toho nejen on, ale úplně stejně se uvolňuji i já.
Jistě jako málokterý rodič, jsem neunikla tomu, že mi mé dítě uprostřed noci oznamuje bolavé bříško. Kolikrát jsem pak bezmocně přemýšlela, jak mu pomoci a přál si zázračný lék. Někdy je to brnknutí do klavíru – malé prďopy a je po problému – jindy však nic nepomáhá a už se rozhlížím po kouzelnické hůlce. V těchto chvílích přichází masáž bříška jako balzám na duši. Nemyslím tím hned profesionální techniky - stačí prostě položit ruce na drobné bříško a jemným tlakem hladit. Hned jak počítejte kouzlo kontaktu a uvolňování. Malý tvor se nejen uklidní, ale často se dočkáte i vysvobození od plynu nebo podpory trávení. Věda to potvrzuje – jemný tlak a teplé ruce mohou udělat divy!
Nemám sice diplom z fyzioterapie, ale o masážích a jejich technikách jsem toho nastudovala už požehnaně. A tak mohu směle říct, že když se jedná o malé bříško, stále postačí jednoduché pohyby. Mějme na paměti, že baby jsou křehké a naše ruce by měly být lehké jako peříčka. Obvykle začínám s "kolečky" - vaše prsty by měly pohladit bříško dítěte ve směru hodinových ručiček, protože to odpovídá přirozenému směru střev. Jemně tlačte, ale neprovádějte žádný silný tlak - vlastně byste měli být tak jemní, jako když mačkáte avokádo v obchodě a snažíte se rozhodnout, jestli je dozralé. Aha, a nezapomeňte na to, že každé dítě je unikátní a masáž by se měla vždy přizpůsobit jeho potřebám a komfortu.
Jakmile si budete jisti základními hmaty, můžete začít vnímat masáž jako krásný rituál. Není na tom nic těžkého, jde o to vytvořit pravidelnost a pocit bezpečí. My máme s malým rituál před spaním. Po koupeli, když je bříško v teple a uvolněné, začneme naše malé spaové rituály. Světlo je tlumené, v pozadí hraje tichá hudba a já pomalu aplikují masážní techniky. Důležité je mluvit klidným tónem, nebo dokonce zpívat. Ta kombinace masáže a pravidelného rituálu může podle mých zkušeností spolehlivě pomoci s usínáním i se zklidněním dítěte.
Měli byste vidět můj arzenál olejů – mám je od těch pro relaxaci až po ty, které stimulují trávení. Ale nejdříve k radě pro nováčky v masážích: nezapomeňte, že dětská kůže je citlivá a to, co natíráme na bříško, se může dostat i do úst. Proto sázím převážně na organické oleje. Pro začátek můžete zvolit mandlový nebo kokosový olej, které jsou pro většinu děti celkem bezpečné. Pokud vaše dítě nemá specifické alergie nebo citlivost na určité vůně či složení, používejte to, co se osvědčilo a je klinicky testováno. A pamatujte, že "méně je více" – pár kapek stačí, aby vaše masážní sezení bylo kluzké a příjemné.
Masážní techniky nejsou jen babiččiny rady – mají oporu ve vědeckých studiích a výzkumech. Když jemně masírujeme bříško, stimulujeme podkožní nervy, což může pomoci zmiňovanému trávení. To je trochu jako mít interní masér, který pracuje s našimi střevy. Kromě toho, dotyk a masáž mohou uvolnit hormony jako je oxytocin, známý jako "hormon štěstí". A kdo by nechtěl pro své miminko víc štěstíčka, že? Měla jsem možnost slyšet od mnoha maminkám a tatínků, že díky pravidelné masáži se jejich malé děti cítí lepší, jsou veselé a mají hlubší a klidnější spánek. A to je přesně to, co chceme – zdravá a spokojená miminka.
Kdysi, když jsem poprvé začínala, neměla jsem ani páru, jak na to. Ale nebojte, není to jaderná fyzika. Základní pravidlo je: být jemný a nedělat nic, co by děťátko mohlo vnímat nepříjemně. Začínáme v klidném prostředí, mimčo by mělo být nahé a v pohodě. Klidná hudba nebo šumění pomáhá. Pacičky pak dáme na bříško a jemně provádíme rytmy – může to být kroužení, hladění nebo pomalé tlaky. Sledujte přitom miminko, jestli se mu to líbí a jestli je klidné. Pokud začne plakat nebo se projeví nespokojeno, je čas na pauzu. Věřte mi, že u miminek tohle je jasný signál – jako když vám Koko, můj zvědavý papoušek, sežere polovinu novin, na které jste zapomněli dát do klece.
Jasně, masáže jsou skvělá věc, ale co když bychom mohli celým problémům s dětským bříškem předejít? Já to vidím v takovém světle – je lepší věnovat péči pravidelně než pak řešit situaci, kdy je dítě neštastné. Kromě masáží je toho víc, co můžeme udělat. Jako například dbát na to, aby kojení bylo ve správné pozici, aby nedocházelo ke spolknutí vzduchu. Pak třeba přemýšlet o tom, jestli je strava matky nebo příkrmy pro děti vhodně složené. A v neposlední řadě – pravidelnost a klidný režim dne mají ohromný vliv na to, jak se bříško chová a jestli je vše v harmonii. Copak to není úžasné? Uděláme pár jednoduchých kroků a můžeme předejít nočnímu probouzení.
Vzpomínám si, jak jsem jako malá lezla k rodičům do postele, když mi bylo špatně. A nemuselo být vždy kvůli bolavému bříšku – někdy jen kvůli noční můře. Ale ta blízkost a pocit, že máte někoho, kdo vás chrání, to je neprocenitelné. A přesně to můžeme nabídnout i našim dětem. Masáž je způsob dotyku, který signalizuje bezpečí, pečování a lásku. To miminko to opravdu cítí, stejně jako moje křídlové kamarády Koko, když leží spokojený na své hračce. Posiluje to pouto mezi rodičem a dítětem a dává dítěti vědět, že má kde hledat oporu a ochranu.
A na úplný konec si nechávám jednu důležitou myšlenku – nemějme strach mluvit o zažívacích potížích u dětí. Není to nic, za co by se mělo červenat nebo co bychom měli skrývat. Prdíci, kŕčky, zácpy – to všechno k životu patří, a kdokoli má dítě, ten to určitě dobře zná. Sdílením zkušeností můžeme přijít na nové techniky, rady a společně se učit. A já doufám, že tento článek vám pomůže nalézt klidnou cestu skrz občasné bouřlivé moře kojeneckých a batolecích bříšek. A když se vám to povede, pak vám přeji, abyste si s malým chloupkem v klidu užívali krásy každého dne. Já to každopádně tak dělám, i když mi Koko občas připomene, že péče o blízkého je plná překvapení!
Napsal Eliška Pavlíková
Vše od autora: Eliška Pavlíková