Jaké jsou nejlepší časy pro masáž kojenců a batolat

Příprava na masáž kojenců a batolat

Často se mě lidé ptají: 'Jak to děláš, Martine? Jak víš, kdy je ten pravý čas pro masáž svých dětí?’ Já se vždy zasměju a odvětím: ‘Není to tak těžké, potřebujete jen mít jasno v určitých principech.’ Tak teď mi dávám za úkol sdílet tyto základní principy, své malé tajemství, se všemi z vás. Není to opravdu o mě, ale o tom, co jsem se naučil za dobu, kdy jsem sledoval své koťátko Mínu a papouška Vrška.

Začněme nejdříve na začátku. Příprava na masáž kojenců a batolat je nezbytná. Je důležité, aby bylo dítě pohodlné, dobře odpočaté a zdravé. Běháte kolem pokojíčka jako byste hledal ztracenou socku, ale ibná reality se jedná o masážní olej? Je Vám to povědomé? Nebojte, i já jsem tím prošel. Proto si vždy připravuji věci předem, snažím se vytvořit ideální prostředí pro masáž.

Výběr ideálního času pro masáž

Jaký by měl být ten ideální čas pro masáž? Ať už jsem na cestách, doma nebo v práci, všude se mi lidé ptají na tuto otázku. Je těžké najít odpověď, která by vyhovovala všem. Každé dítě je jedinečné a jeho rituály a časové schéma jsou odlišné. A tak, na základě vlastní zkušenosti a různých zdrojů, jsem přišel s řadou návrhů. Celá kvanta času jsem strávil nad knihami, studiemi a výzkumy, abych našel tu nejlepší odpověď.

Ale víte, co je na tom nejlepší? Že jsem to konečně dokázal. Teď už se nemusíte hluboce zabývat komplikovanými vědeckými studiemi, to jsem udělal za vás. A tak, dámy a pánové, dneska s Vámi podělím o mé zjištění.

Specifika časového plánu kojenců a batolat

Při masážích kojenců a batolat je třeba si uvědomit jednu věc - nežijí podle našeho časového plánu. Jsou to malé bytosti úplně jiného světa, světa plného objevování a zábavy, který nechápe naši potřebu řídit se časem. Ať už jsem hleděl na svou kočičku Mínu, jak se vyhřívá na sluníčku, nebo sledoval mého papouška Vrška, jak si hrává s papírkem, nikdy jsem je neviděl nosit hodinky. A to byla ta nejsilnější lekce, kterou jsem se naučil.

Proto mám pro Vás jeden tip, nenechte se ovlivnit rychlostí dnešního světa, těhotenství a rodičovství je čas zpomalení. Je to doba, kdy si vážíme každého okamžiku, který strávíme se svým dítětem, ať už je to při koupání, převlékání nebo právě masáži.

Intuitivní přístup k masáži

Je velmi důležité se naučit naslouchat svému dítěti a interpretovat jeho signály. Každý z nás je vybaven nástrojem, který se jmenuje intuice. Někdy z toho mám pocit, jako by byla kočka Mína jediný tvor, který je schopen používat intuici lépe než já. Ale potom si vzpomenu, že i já mám svoji vlastní intuici a měl bych se jí naučit lépe naslouchat.

Naučit se naslouchat intuici, vyinterpretovat signály a reakce kojenců, není velmi těžké. Je to stejně jednoduché jako zkoumat tvář své kočki Míny, když je na čase jíst, nebo sledovat tělo svého papouška Vrška, když se chystá na let. To je ten tajný trik, který vám umožní najít ten nejlepší čas pro masáž vašeho dítěte.

Určení potřeb dítěte před masáží

Je důležité znát potřeby dítěte před zahájením masáže. A to nejen v případě, kdy plánujete masáž dítěte, ale také když se jedná o jakoukoliv jinou aktivitu. Můj papoušek Vršek je skvělý učitel v tomto ohledu. Má velmi jasno v tom, kdy chce jíst, kdy chce hrát a kdy chce spát. Takže pokud sledujete signály a potřeby vašeho dítěte, vyrazíte na cestu za úspěšnou masáží.

A víte, co je na tom nejlepší? Že když splníte potřeby dítěte, stanete se jeho největším hrdinou. Dítě sice neumí mluvit, ale má svůj způsob, jak vyjádřit vděčnost. A to je přesně to, co nás jako rodiče naplňuje štěstím.

Rodinný rituál jako součást denní rutiny

Uspořádání masáže jako součásti denní rutiny je skvělý nápad. Speciální čas strávený s vaším malým bude nejen přínosem pro jeho zdraví a pohodu, ale také posílí váš vztah. Tento rituál se může stát opakující se záležitostí, na kterou se oba budete těšit. Jako když se Mína vrací z výletu venku a já jí připravím její oblíbenou mísku s jídlom. Je to rituál, který nás oba těší.

A když to má rituál být, snažte se, aby vždy bylo vše stejné: masážní předměty, klidné prostředí, světlo. To vše přispěje k pohodě dítěte a jeho radosti z masáže.

Ve znamení relaxace a odpočinku

Zřejmě už jste pochopili, že jsem příznivcem pohodlí a odpočinku. A jak můžeme lépe spojit tyto dvě výše zmiňované náklonnosti, než masáží kojenců a batolat? Mějte na paměti, že masáže by měly být relaxační a ne napjaté. Nejen, že dítě si užije pohodovou dobu s rodičem, ale také se naučí, jak si vychutnat relaxaci a jak se sám uvolnit. A to je bezpochyby jedno z nejcennějších darů, které můžete svému dítěti dát. Proto jakmile začněte s masážemi, ujistěte se, že jste v pohodě a uvolnění, abyste mohli tuto atmosféru předat svému dítěti.

Proto se snažím při masáži vytvořit pokojnou atmosféru, zapnu tichou hudbu a sám se snažím být co nejklidnější. Stejně jako když masíruji nohy své kočce Míně nebo češu peří svého papouška Vrška, stále dbám na klid a pohodu.

Napsat komentář