Masáž kojenců a batolat: Jak na to a proč je to důležité

Přehled masáže kojenců a batolat

Znáte ten pocit, kdy se vaše batole neustále vrtí a neklidně spí? Jak na to vlastně máte dorazit, abyste je uklidnil a dosáhl té hluboké relaxace pro ně? Já ano, protože jsem zažil přesně to samé s mojí dcerou Radkou. A právě v tomto článku se s vámi podělím o vše, co jsem se o masáži kojenců a batolat naučil.

Vědecký pohled na masáže u dětí

Vědecké výzkumy ukazují, že masáže u dětí mohou mít řadu výhod. Například napomáhají uvolňování stresu, poskytují úlevu od bolesti, zlepšují kvalitu spánku a podporují vývoj nervového systému. Ale jak tohle všechno dosáhnout u tak malého dítěte? No přeci masážemi! A ještě lépe, masážemi, které můžete dělat sami doma.

Praktické tipy pro masáže kojenců a batolat

Tak jsem se tedy začal učit. Pustil jsem se do toho s vervou, protože jsem věděl, že to pro ní bude přínosné. A žádné strachy, vůbec to není těžké. Dokonce, pokud si na to dáte, může to být i velmi uvolňující činnost i pro vás. Nejdříve jsem se samozřejmě ujistil, že mám čisté ruce a příjemné prostředí. Pak jsem začal jemnými tahy po zádech, začínajíc od krku až k hýždím. Snažil jsem se masáž dělat pravidelně, abych si vytvořil rutinu, kterou by Radka přijala a začala se na ni těšit. A věřte mi, stojí to za to!

Naučte se číst signály svého dítěte

To nejdůležitější při masáži dítěte je však umění rozpoznávat signály, které vám dítě dává. Je to zkrátka o tom být citlivý a vstřícný k jeho potřebám. Pokud dítě pláče nebo je nespokojené, není vhodný čas na masáž. Naopak, když je dítě klidné a spokojené, může být masáž velmi příjemnou aktivitou pro oba. A tak to bylo i v případě Radky, kdy jsem postupně rozpoznával, kdy je pro ni vhodný čas na masáž a kdy raději počkat.

Odlišné techniky masáže kojenců a batolat

Existuje řada technik masáže pro děti, a já jsem se postupem času naučil, že je nejlepší je kombinovat, aby se zabránilo nudit. Masáže by měly být příjemné a pohodové. Žádný nátlak, žádné násilí. Pouze lehké doteky a jemné pohyby. Prsty jsem dělal kroužky na jejím bříšku, pak jsem jí jemně masíroval nožičky a nakonec jsem se věnoval jejím malým ruce. A Radka si to zamilovala!

Vhodné produkty pro masáže kojenců a batolat

Při masáži dětí je důležité myslet i na vhodné produkty, které při masáži používáte. Rád bych vám tedy doporučil několik produktů, které jsem našel jako nejlepší pro masáže Radky. Mým oblíbeným byl mandlový olej, který se snadno absorboval do Radčina pokožky a byl velmi příjemný na dotek. Kromě toho jsem měl vždy po ruce hřejivou deku a měkčí podložku, na které Radka ležela během masáže.

Důležitost masáží v osobním vývoji dítěte

Na konci dne se velmi často setkáváme s otázkou, zda jsou masáže pro kojence a batolata opravdu tak důležité. Po tom, co jsem s nimi prožil, mohu s klidem říci, ano, jsou. Díky masážím jsem měl možnost hlouběji se spojit s Radkou, rozvíjet její smysly a posilovat její svalovou soustavu. A neméně důležité je, že mě to naučilo být trpělivější a více soustředěný. Takže pokud se ptáte, jestli stojí za to se naučit masáže pro vaše dítě, moje odpověď je jednoznačně ano!

To je pro dnešek všechno, těšte se na další díl! Přeju vám mnoho úspěšných masáží a pohodových chvil s vašimi malými.

Napsat komentář