Reflexní masáž: Jak ji používat pro léčbu migrény

Co je to reflexní masáž a jak funguje?

Opravdu mě fascinuje, jak některé léčebné techniky, které se zdají být tak nové a pokrokové, jsou ve skutečnosti tak staré jako čas. Reflexní masáž je příkladem toho. Je to technika, která byla ve starověkých kulturách jako je Egypt a Čína zařazena do léčebných postupů už před tisíci lety. A proč by nebyla? Je to přece cesta k rozmanitým zdravotním přínosům a možná ještě důležitější, je to jedna z nejjednodušších a nejpřirozenějších cest k ulevě od bolesti.

Reflexní masáže jsou založeny na myšlence, že určité oblasti na našich chodidlech, rukou, a uších odpovídají různým orgánům, kostím, a systémům v našem těle. Obdobně jako když byste představovali, že naše tělo je malá mapa naše duše. Jak úžasné, že? Tím, že masírujeme specifické body na těchto "mapách", můžeme stimulovat průtok energie a krevní oběh v odpovídajících orgánech a tím podporovat jejich léčbu a regeneraci. To je něco jako kdybyste měli vlastní tělo v rukou... doslova!

Jak využít reflexní masáže pro léčbu migrény

Nyní, pokud mluvíme konkrétně o léčbě migrény pomocí reflexní masáže, obracíme se především na body na našich chodidlech a rukou, které odpovídají naší hlavě a nervovému systému. Naše malí prstíčky na nohou například odpovídají naší hlavě a krku. Nemusíte být geniální masér, aby jste mohli přijít na tajemství tohoto těla - stačí být trochu zvědavý a mít ochotu se něco naučit!

Moje první zkušenost s reflexní masáží na léčbu migrény byla jako zázrak. Tenkrát jsem trpěl silnou migrénou, tak silnou, že jsem měl pocit, jako by mi hlavu rozbila palicí tenisový hráč. A věřte mi, ten pocit je mnohem horší než když se snažíte vysvětlit co je to migréna člověku, který nikdy neměl migrénu. Naštěstí jsem se setkal s přítelem, který pracuje jako terapeut reflexní masáže, a nabídl mi sérii masáží. Po několika sezeních jsem se začal cítit lépe. Bolest hlavy se zklidnila a já jsem se znovu začal cítit jako člověk. Od té doby pravidelně využívám reflexní masáže a doporučuji je každému, kdo trpí migrénami.

Jak správně provádět reflexní masáž na uvolnění migrény

A teď k praktické části - jak udělat reflexní masáž pro migrénu? Pro začátek, uklidníte se a zaujměte pohodlnou pozici. V té chvíli přichází na řadu vaše malí prstíčky na nohou. Začněte je jemně masírovat po dobu několika minut. Přitom můžete používat olej nebo krém na nohy pro zvýšení komfortu. Ale hey, pokud nemáte po ruce ani olej ani krém, nevadí. Vaše prsty jsou v tuto chvíli jediným nástrojem, který potřebujete.

Následně projděte po celé noze a soustřeďte se na oblasti, které se cítí napjaté nebo bolestivé. Věřte mi, vaše tělo vám řekne, kde potřebuje pomoc. A nezapomeňte, že přestože se snažíte zmírnit migrénu, reflexní masáž by měla být příjemným zážitkem. Takže si to užijte a relaxujte.

Tipy a triky pro maximální účinek reflexní masáže

Existuje několik tipů a triků, jak dosáhnout maximálního účinku reflexní masáže. První a nejdůležitější je konzistence. Jedno sezení možná uleví od bolesti hlavy, ale pokud chcete dosáhnout dlouhodobých výsledků, musíte tuto techniku pravidelně používat. Uvědomte si, že nejste Harry Potter, nemůžete jen mávnout hůlkou a očekávat, že se bolest migrény okamžitě zmenší. Ale pokud budete pravidelně praktikovat reflexní masáž, můžete dosáhnout významné změny.

Rovněž se doporučuje kombinovat reflexní masáž s dalšími technikami, jako je jóga nebo meditace. Teď když o tom přemýšlím, meditovat při reflexní masáži je jako slyšet anděly zpívat. A kdo by to nechtěl slyšet, že?

Představení nástrojů pro reflexní masáž

Až se jednou vydáte do světa reflexní masáže, můžete si uvědomit, že existuje celá řada nástrojů, které vám mohou pomoci dosáhnout ještě větších výsledků. Tyto nástroje považuji za své malé pomocníky, a tak bych se o ně s vámi rád podělil.

Oblíbeným nástrojem mnoha terapeutů je dřevěný tyčinkový masér. Tento malý masážní hůl je ideální pro práci s malými body na chodidlech a rukou. Doporučuji ho všem, kdo pravidelně praktikují reflexní masáž. A nebojte, pokud chcete začít s něčím jednodušším, existují i masážní míčky, které jsou skvělé pro začátečníky. Jsou snadno použitelné a skvěle se hodí pro relaxaci a uvolnění napětí v celém těle.

Momenty, kdy se vyhnout reflexní masáži

Teď se dostáváme k jedné z nejvíce opomíjených částí reflexní masáže - kdy se této technice vyhnout. Ano, přes všechny její přínosy existují některé okamžiky, kdy byste měli reflexní masáž přerušit nebo ji úplně vynechat. Je důležité vzít tyto situace v potaz, protože vaše bezpečí a zdraví jsou na prvním místě.

Jestliže máte nějaké zdravotní problémy jako srdeční onemocnění, krevní sraženiny nebo pokud jste těhotná, měli byste se před aplikací reflexní masáže poradit s lékařem. Ano, je to možná otrava, ale raději buďme vždy na bezpečné straně věci - zdraví je náš nejcennější poklad a reflexní masáž je nástroj, který nám má pomoci ho udržet, nikoliv ho narušit.

Konečně, neměli bychom zapomenout, že reflexní masáž, stejně jako jakákoliv jiná technika péče o tělo, je pouze jedním z nástrojů, které máme k dispozici pro udržení našeho zdraví a pohody. Samotná reflexní masáž nebude zázračně léčit všechny naše neduhy. Je nezbytné postarat se o své tělo komplexně - vyváženou stravou, pravidelným pohybem, dostatečným odpočinkem a pozitivním životním postojem. A pokud se nám to podaří, pak je reflexní masáž báječným doplňkem našeho zdravého životního stylu.

Nakonec bych chtěl dodat, že u mě doma má reflexní masáž velký úspěch. I můj border kolie Max si občas rád nechá zamnoukat tlapky. Ale to už je zase jiný příběh. Možná se o něm dočtete v jednom z mých dalších článků.

Napsat komentář