Tejpování pro sportovce: jak na to správně

Základy tejpování

Kluci a holky, znáte to, jste sportovec, jdete do akce a bum. Zranění. A co teď? Naštěstí existuje řešení, kterému říkáme tejpování. Je to jakýsi zázračný trik, který vás vrátí zpět na pole hry. Jenže, jak na to správně?protože tejpovat se dá na tisíc a jedna způsob. Ponoříme se do detailů a objevíme, jak s tejpováním pro sportovce správně začít.

Fakt je, že tejpovat můžeme prakticky cokoliv, co se dá zranit. Chodidla, kotníky, kolena, záda, ramena, dokonce i prsty. A každé tejpování je trochu jiné a unikátní. Jakoby nejen vaše tělo, ale i tejpovací páska měla svou osobitou duši, která se snaží komunikovat právě s vaším zraněním. No není to fascinující?

Co je potřeba k tejpování

S tejpováním nás často seznamují specializovaní fyzioterapeuti, maséři nebo rehabilitační trenéři. Ale pro všechny, kteří chtějí tuto magii zkusit sami doma, mám dobrou zprávu. Potřebujete jen pár věcí: tejpovací pásku, nůžky, chatrný placatý stolek a pár minut času. A samozřejmě, trochu odvahy, protože tejpování může být ze začátku trochu akčnější, než byste čekali.

Dejte si pozor, tejpovací páska je velmi lepivá. Při jejím manipulování se můžete poměrně snadno přilepit k vlastnímu oblečení, nebo dokonce k psovi. Takže se zaměříme na to, abyste to při tejpování nepřehnali s lepidlem.

Jak vybrat správnou tejpovací pásku

Správná tejpovací páska je ta, která se hodí právě pro vaše konkrétní potřeby, ať se jedná o rehabilitaci, prevenci nebo výkon. Existuje několik druhů tejpovacích pásek, které se liší svým materiálem, tloušťkou, délkou a šířkou.Není to zrovna rozhodování o tom, jaký chcete mít dům, ale správná volba může výrazně urychlit váš zdravotní proces.

Pokud jste například vážně zraněný, budete pravděpodobně potřebovat více podpory, takže byste měli zvážit pásku, která je silnější a širší. Pokud naopak hledáte lehkou ochranu nebo podporu při sportu, možná budete preferovat tenčí a užší pásku.

Tejpování dla kolene

Když mluvíme o tejpování, koleno je asi první, na co si většina lidí pomyslí. Koleno je přeci jen do značné míry zatížené a občasně se jím potýkáme více, než bychom chtěli.Otázka tedy je, jak na koleno správně přilepit tu báječnou tejpovací pásku

Postup je relativně jednoduchý, ale vyžaduje jistou dávku trpělivosti. Nejdříve je třeba koleno pečlivě očistit a osušit. Pak začneme natahovat tejpovací pásku od spodní části stehna směrem dolů, přes koleno až na patu. Měli byste páska lepit ve tvaru "Y". Překročte pásku přes koleno, aby se lépe přilnula a poskytla větší podporu.

Tejpování dla ramene

Rámení tejpování může být trochu náročnější, protože to zahrnuje více pohybů a mění se úhel pásky. Ale pokud dodržíte správný postup, není to nic, čeho byste se měli bát. Nebo pokud budete chtít, můžete si pustit oblíbenou písničku, představit si, že jste David Bowie a jít na to!

V prvním kroku je potřeba natáhnout pásku od vršku ramene až ke kotníku. Pak přidáme další pruh pásky, tentokrát od zápěstí a středu ramene až do velkého svalu na zadní straně. Měli byste mít páska vypadat jako velké "X". Klíčem je zajištění dostatečného napětí, aby bylo rameno skutečně podporováno, aniž by bylo nijak omezeno v pohybu.

Výzvy a chyby při tejpování

Tejpování není jen o tom, jak dobrý jste v používání pásky a nůžek. Je to také otázka toho, jak si poradíte s výzvami a chybami, které se v procesu mohou objevit. Jako všechno ostatní, i tejpování má své nástrahy. Ať už jde o to, jak nezanechat na pásku zbytečné záhyby nebo jak se vyhnout tomu, abyste pásku přilepili na chloupky.

Několikrát jsem se sám uhodil do prstu nůžkama, když jsem se pokoušel tejpovat vlastní kotník. Nebo jsem pásku přilepil na vlastní oblečení a pak ho musel násilím strhnout.A že byl pejsek Rex zpočátku nadšen z toho, kolik zábavy mu tejpovací pásky přináší. No řeknu vám, to nebylo vůbec hezké.

Tejpování a regenerace

Tejpování je skvělé, ale jako ostatní sportivní techniky se neobejde bez kvalitní regenerace. Jedna z nejlepších věcí na tejpování je, že může pomoci zvýšit průtok krve a lymfy v těle, což je zásadní pro regeneraci po zranění. Nezapomeňte, že hojící proces je maraton, ne sprint.

Pečlivě sledujte své tělo a jak reaguje na tejpování. Pokud cítíte nepohodlí nebo bolest, možná je čas sundat pásku a udělat si přestávku. A samozřejmě, jestliže se stav zhoršuje, neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc.

Závěr

Tejpování je skvělý nástroj pro každého sportovce. Bez ohledu na to, zda se vyhraněně věnujete fotbalu, hokeji, nebo si jen občas zajdete na tenis, můžete z tejpování těžit. Základní principy a techniky jsou relativně snadno naučitelné a přinášejí výrazné benefity.

Nepodceňujte ale fakt, že tejpování je stále druh ošetření. Pokud nejste jisti, jak na to, neváhejte vyhledat radu u odborníků. A pamatujte, nikdy neříkejte hop, dokud nedojdete až do cíle!

Napsat komentář