Bolest zad je strašák snad každého dospělého, ať už prosedíte hodiny v kanceláři, staráte se o domácnost nebo sportujete víc než je zdrávo. Když vám každodenní povinnosti protíná bodavá či tupá bolest zad, dává to práci i obyčejné věci. Bolí vás vstát ráno z postele? Jízda v MHD je spíš boj než relax? Pokud jste vyzkoušeli protahování, ortopedické polštáře i léky, ale záda se dál brání, možná hledáte účinnější cestu. Ájurvédská masáž dává možnost zažít úlevu trochu jinak, než jste zvyklí – a nabízí zároveň nečekané benefity.
Indická ájurvéda není žádný módní hit posledních let. Její základy jsou staré více než tři tisíce let a přežila nápor moderní medicíny právem. Tyto masáže nejsou obyčejné „promnutí svalů“, jakých najdete v katalogu masérských salónů spoustu. Ájurvédská masáž je vždy šitá na míru – začíná krátkým rozhovorem, kde masér poslouchá nejen, kde vás bolí záda, ale i jaký máte typ postavy, co jíte, jak spíte nebo jestli vás trápí stres. Unikátní pohlazení těla pak zohledňuje všechny tyto informace, využívá teplé bylinné oleje, rytmus doteku a nenásilné protahování.
Při masáži specifických bodů (tzv. marmových bodů) masér uvolňuje hluboké svalové napětí a zlepšuje průtok energie. Tady nemusíte věřit na čakry. Stačí vám, že uvolněním šlach se zlepší prokrvení a napětí kolem plotének se uvolní. Vědecké studie publikované v roce 2023 v časopise Journal of Bodywork and Movement Therapies ukazují, že po 8 sezeních à 60 minut ájurvédské masáže poklesla bolest zad u pacientů o 51 %. Zlepšení popisují už po jedné návštěvě. Rozdíl je v tom, že masáž pracuje s celým tělem, nejenom s konkrétním místem bolesti, protože v ájurvédě jsou bedra propojena například se stavem vašich chodidel nebo zažíváním. Takže masáž zad často zahrnuje i oblast břicha, nohou nebo klidně dlaní.
Ájurvédská masáž není bolestivá jako některé západní techniky, kde se často tlačí do svalu, až máte pocit, že vám někdo noří klíč pod lopatku. Tady jde spíš o hloubkovou relaxaci, kdy se svaly začnou pouštět samy bez násilí. Díky teplým olejům (nejčastěji ze sezamu, mandlí nebo bylin jako ašvagandha a brahmi) jsou svaly jemně promazávány a regenerují rychleji, než kdybyste se léčili pouze doma.
Jestli čekáte klasickou masérskou kabinku s tlumenou hudbou a vůní eukalyptu, budete překvapení. Ájurvédská masáž je od začátku intenzivní zážitek. Tělo je zahříváno, oleje se pečlivě vybírají na základě vašeho zdravotního stavu (ne každému vyhovuje to samé!), masér při masáži komunikuje, ale zároveň hlídá vaši reakci dotykem i pohledem. V některých případech se používají horké bylinné měšce z rýže a koření. Ty uvolní ztuhlé svaly v oblasti beder i šíje nečekaně rychle.
Masáž trvá zpravidla 60 až 90 minut a nezřídka končí jemným protažením. Rozdíl oproti švédské nebo sportovní masáži je v tom, že ájurvédská terapie nespěchá – pracuje s dechem, střídá rytmus a respektuje osobní hranice. Ku příkladu, masáž typicky nezačíná zády, ale nohama. Důvod? V ájurvédě je průtok energie důležitý a začít od chodidel znamená pomalu připravit tělo na hlubší relaxaci.
Speciální kapitolu tvoří byliny a oleje. Kvalitní ájurvédské oleje se vyrábějí přímo v indických malých rodinných firmách, vaří je často několik dní, aby v nich vynikla síla bylin. Mistr masáž vybírá podle vašeho typu (váta, pitta, kapha), přidává konkrétní léčivé složky na bolesti svalů (např. mleté semínko pískavice, kostival nebo kurkuma) a těchto směsí je v Indii aktuálně více než 1 800. Proti bolesti zad bývá oblíbený právě vyživující sezamový nebo tridoshový olej s výtažky z boswellie a zázvoru.
Po masáži často přijde hluboké uvolnění, které trvá několik hodin. Doporučuje se nemít na odpoledne žádné náročné plány. Většina lidí popisuje razantní zlepšení pohyblivosti zad, některé ženy přiznávají, že poprvé po letech klidně spí, protože bolest mezilopatkově konečně povolila. Zároveň platí, že ájurvédská masáž je vhodná i při chronických potížích, které se vracejí, například při sedavé práci, dlouhodobém stresu nebo po těhotenství.
Typ oleje | Bylinné složky | Účinek na bolesti zad |
---|---|---|
Sezamový olej | Ašvagandha, brahmi | Uvolňuje svalové napětí, posiluje regeneraci |
Tridoshový olej | Boswellie, zázvor | Zmírňuje bolest, snižuje zánět |
Kokosový olej | Kurkuma, pískavice | Chladí, vhodný při zánětu i akutních bolestech |
Říkáte si, že masáž je jen příjemný relax? První mýtus je na světě. Léčebné postupy z ájurvédy byly dříve dostupné jen indickým králům a jogínům. Dnes můžete využít benefity i v Brně, Praze a dalších městech. Druhý častý omyl je, že když máte vyhřezlou ploténku, masáž je nebezpečná. Pravda ale je, že zkušený ájurvédský terapeut nikdy netlačí tam, kde je riziko poškození, a naopak využívá techniky, které oblast kolem ploténky jemně uvolní. Nebudete tedy riskovat další zranění, pokud vyberete certifikované studio.
Další fáma je o oleji a jeho zázračnosti. Že se musíte pořádně potřít, jinak to nebude mít účinek? Ve skutečnosti je důležité, aby olej pronikl do podkoží a mohl „namastit“ svalová vlákna a klouby. Není nutné odcházet z masáže s pocitem, že jste právě přišli z indické kuchyně. Naopak, zkušený masér použije přesně tolik oleje, kolik je pro vaši pokožku a tkáně žádoucí. Mimochodem, v některých studiích najdeme speciální parní boxy, kde po masáži umožní tukům a bylinám ještě efektivněji proniknout do hlubokých vrstev.
Často zaznívá mylná domněnka, že ájurvédská masáž je vhodná jen pro ženy, seniory či duchovně naladěné zákazníky. Opak je pravdou. Po ájurvédských terapiích dnes běžně sahá i řada sportovců, mladých mužů s problémy se zády kvůli sedavé práci, nebo lidé v rekonvalescenci po operaci páteře. Studie z univerzity v Dílí z roku 2021 prokázala, že pravidelná ájurvédská masáž třikrát měsíčně může snížit spotřebu léků tlumících bolest až o 30 %.
Blízké setkání s indickou masáží si můžete dopřát i bez nutnosti pravidelné návštěvy salónu. Ájurvéda si zakládá na pravidelnosti a prevenci, takže několik jednoduchých tipů si můžete osvojit hned teď doma. Vyhraďte si jednou týdně půlhodiny na samomasáž hřejivým olejem – ideální je například zahřátý sezamový olej, do kterého můžete přidat špetku sušeného zázvoru a pár kapek heřmánku. Olej si krouživými pohyby vmasírujte do oblasti beder, boků a podél páteře. Pak doporučuji strávit 10 minut v teple, pod dekou nebo si prostě sednout ke kamnům.
Hodně dělá i styl dýchání. Během masáže sledujte, jak vám tělo reaguje – zkuste prodloužit výdech, tím uvolníte hlubší svalové skupiny i nervové napětí. V ájurvédě je důležité naslouchat signálům těla. Pokud cítíte při masáži bolest, signalizuje to často, že tkáně nejsou v kondici. Doma proto nikdy netlačte naslepo do bolestivých míst, ale pracujte s dechem a pravidelně protahujte záda podle ájurvédských doporučení (například lehce prohýbat páteř dozadu ze sedu na patách).
Když vybíráte studio nebo terapeuta, nebojte se zeptat na zkušenosti, typy olejů nebo školení. Dobrý ájurvédský masér vám umí vysvětlit, v čem bude právě vaše masáž jiná, poradit, kdy přijít znovu a jak poznat, že se tělo skutečně uzdravuje. Pokud vás masáž nadchne, zkuste i tzv. abhyangu – rituální celotělovou masáž, díky které se zlepšuje cirkulace, spánek i nálada.
Ájurvédská masáž přináší mnohem víc než obyčejné uvolnění zad. Získáte možnost zpomalit, sledovat signály těla a objevovat nové cesty k pohodě. Vyzkoušejte, jak může vypadat záda bez bolesti. Když už jste dorazili až sem, možná je právě dnes nejlepší den zavolat do studia – nebo stačí vytáhnout olej z domácí skříňky a pár minut si užít jednoduchou péči v klidu domova.
Napsal Eliška Pavlíková
Vše od autora: Eliška Pavlíková