Už jste si někdy všimli proužků barevné pásky na zádech sportovců, ale netušili jste, proč je mají? Možná vás překvapí, jakou vlnu zájmu kolem sebe tahle jednoduchá metoda vzbudila i mimo profesionální sporty. Tejpování, neboli kineziotaping, dnes vidíte nejen ve fitness centrech, ale i u lidí, kteří mají běžné pracovní potíže – třeba bolesti zad nebo tenisový loket z nekonečné práce na počítači. Třeba moje manželka Klára nedávno řešila zatuhlý krk po spaní na novém polštáři a tejpovací páska ji dost rychle postavila na nohy. Co za tímhle trendem vlastně stojí? A opravdu může „barevná náplast“ tolik změnit?
Ať už jste se s tejpovací páskou setkali jako sportovec po zranění kotníku, nebo jako unavená mamka po celodenním nošení dítěte, princip je v podstatě stejný. Kineziotape je vyrobený z pružné bavlny a lepící vrstvy na bázi akrylu. Právě pružnost umožňuje určitou míru pohybu, což klasické pevné tejpy nedovolí. Když pásku nalepíte správně, „zvedne“ povrch kůže od svalů a fascií. Výsledkem je snížení tlaku, lepší proudění lymfy a krve a s tím spojené rychlejší odvádění odpadních látek. Překvapilo mě, jak rychle dokáže správné tejpování ulevit třeba od otoku po výronu — za pár hodin je otok výrazně menší.
Mezi nejčastější použití patří:
Pokud se podíváme na detailnější čísla, v jednom průzkumu v Německu potvrdilo 72 % pacientů úlevu od bolesti už po dvou dnech nošení pásky. Dobrý tejp na správně zvoleném místě prostě funguje. Speciálně děti (třeba můj synek Alexej s nataženým vazem v kotníku) si navíc s barevnými páskami často připadají skoro jako superhrdinové a sami si říkají o "modrého robota" na bolavé koleno.
Není tajemství, že žijeme ve světě, kde každý druhý z nás něco "cítí" v zádech nebo v krku. Sedavé zaměstnání, méně pohybu, stres. Přitom málokdo zvládne trávit hodiny u fyzioterapeuta – čas a peníze prostě nejsou nafukovací. Doma si dát tejp, odejít do práce a cítit výraznou úlevu je prostě lákavá představa. Navíc tejpování není invazivní, nemusíte polykat žádné prášky. A když se naučíte správné lepení, zvládnete to skutečně sami.
Právě díky této nenáročnosti získalo tejpování za poslední dekádu obrovskou popularitu i mezi "běžnými" lidmi. Už nejde jen o atlety na olympiádě – dnes lepí tejpy praktičtí lékaři, fyzioterapeuti, alergologové, nebo dokonce kosmetičky. Když jsem jednou čekal na kontrolu s kolenem, viděl jsem v čekárně přilepenou pásku i na zádech paní důchodkyně. A je pravda, že mezi mými kamarády, kteří tráví dny nahnutím nad laptopem, je tejp vlastně nejčastější první volbou při "zkřiveném" krku.
Velmi zajímavé je, jak moc důležitý je i psychologický efekt tejpování. Spousta lidí má pocit, že barevná páska je jako "ochranný plášť", podpůrný mechanismus, co jim pomáhá pohybovat se s menším strachem z bolesti. Některé studie ze Spojených států dokonce popisují, že placebo efekt může při tejpování hrát až 20% roli celkového úspěchu. To ale není na škodu – pokud se člověk cítí lépe a pohybuje se, tělo pak pracuje na zotavení rychleji.
Tejpování nevzniklo v Evropě, ale v Japonsku už v sedmdesátých letech minulého století. Dr. Kenzo Kase, chiropraktik, zažil tolik poraněných svalů a kloubů, že klasická pevná tejpovací páska mu prostě nestačila, a proto vynalezl pružnější variantu. Do Evropy dorazila tahle metoda až na začátku milénia a první boom zažila okolo Letních olympiád v Pekingu (2008) a Londýně (2012).
Co je na tom zajímavé: barevné varianty pásek nemají jen líbivý vzhled, ale původně měly signalizovat různé úrovně tuhosti podle potřeb svalových skupin. Dnes už jsou většinou všechny pásky stejně pružné, takže si jednoduše vyberete barvu podle nálady nebo oblíbeného sportovního týmu. Děti třeba nedají dopustit na "kamuflážové" vzory, dospělí zase často volí neutrální tělové barvy kvůli diskrétnosti v kanceláři.
Pokud vás zajímají praktická data o efektivitě tejpování, mrkněte na přehled v následující tabulce:
Problém | Průměrná doba úlevy po tejpování | Úspěšnost dle studií (%) |
---|---|---|
Bolesti zad | 2–3 dny | 70 |
Tenisový loket | 1–2 dny | 68 |
Výron kotníku | 1 den | 75 |
Karpální tunel | 3 dny | 65 |
Na západě je tejpování už součástí programů pro ochranu zdraví zaměstnanců ve výrobě i kancelářských firmách. Firmy pořádají workshopy, kde zaměstnanci získají základní know-how na překonání bolavých zápěstí nebo kolen. U nás v Česku se tomu dost podobá nabídka specializovaných kurzů v pohybových studiích. Takové kurzy se vyplatí už jen proto, že nesprávné lepení tejpu dokáže udělat víc škody než užitku – přílišné napětí pásky může naopak zhoršit bolest nebo způsobit odřeniny. Na to pozor!
Správně nalepený tejp drží klidně tři až pět dní, ve sprše ani v bazénu se nemusíte bát, že "se sloupne" po prvním kontaktu s vodou. Pásku lepte na čistou, suchou pokožku – žádné krémy, oleje ani výrazné ochlupení. Pokud máte hodně jemné chloupky, není potřeba všechno holit, stačí oholit třeba pás, kam se bude tejp lepit. Důležité je při lepení pásku mírně napnout (zhruba na 10–20 %) v místě, kde potřebujete podpořit sval nebo kloub – nikdy nenatahujte úplně na maximum. Na koncích stačí nechat tejp bez napětí, lépe pak drží a nedráždí kůži.
Oblíbeným omylem je přesvědčení, že "čím víc tejpu, tím víc muziky". Kvalita lepení je důležitější než kvantita – často stačí tenký proužek přes vazu nebo bolavé místo, aby efekt byl maximální. Tohle je důležité hlavně u dětí, kde velké množství pásků zbytečně omezuje krevní oběh. Já osobně dávám u syna přednost jednoduchým tvarům stejné barvy – aby si při hraní nezaměňoval tejp s tísnivým záplatováním.
Pokud s tejpováním začínáte, určitě si nastudujte základní schémata lepení, ideálně ve spolupráci s odborníkem. Dnes jsou už i mobilní aplikace s návodem na nejčastější úrazy a bolístky: od nataženého svalstva přes bolavý krk až po křížové bolesti zad. Při výběru tejpu sáhněte po známých značkách – kvalitní páska je hypoalergenní a umožní pokožce dýchat bez zbytečných vyrážek.
Tejpování je dnes často volenou cestou při potížích s bolestí a ve správných rukou umí opravdu zázraky (mimochodem, urologa s tejpovaným zápěstím jsem potkal v ordinaci jen minulý týden). Zásadní ale je věnovat lepení čas a trochu tréninku, abyste mohli těžit ze všech jeho výhod naplno. A pokud už jste dlouho nezkusili žádnou novou metodu na bolest zad nebo kolene, tejpování je jednoduchá, relativně levná a hlavně účinná volba.
Pochyby stranou, tejpování je dnes už pevnou součástí výbavy každé domácnosti, kde občas někoho "něco bolí". A pokud by vás přece jen pořád trochu znervózňovalo tahat se po městě s modrým pruhem přes rameno – skinny nude varianta je neviditelná i pod košilí. Prostě super řešení pro ty, kdo potřebují fungovat, a ne jen ležet doma v bolestech.
Napsal Tomáš Svoboda
Vše od autora: Tomáš Svoboda